Merkez Bankasının hiçte hesapta olmayan faiz indirimi ve gerektiğinde parasal tasarruf yapabileceği ile ilgili rahatlatıcı mesajları ,düşüşe geçen dolar kurunu 6.08 de tutmayı başarırken gün içerisinde 6.0218 TL ‘yi gördü.Daha sonra 16:45 itibarı ile dolar 6,12 TL iken  Euro ise 7,1470 TL de seviyelerinde .

Faiz Arttırımı İle Sıkıntılı Süreç Soluklanabilir

Global menkul değerler analisti Rıdvan Baştürk, TCMB nın  şaşırtıcı tutumu ile tahmin edilenin üzerinde faiz arttırması TL varlıklarının değerini arttırdı ve  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faizi 625 puan yükselterek %24 seviyelerine çektiğini söyledi.

Açıklamalarına şöyle devam eden Baştürk : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa’nın faiz arttırımı karşıtı konuşmalarının ardınından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın aksi doğrultuda faiz arttırmadığı bankanın kredi bilitesine daha ılımlı bir görüntü sağladı.Bu doğrultuda gözler 20 Eylüldeki açıklanacak olan OVT ye çevrildi. OVT de yatırımcılar, sıkı mali politikalar ve gözle görülebilir program beklentisi içerisindeler.

Eğer bu program istenildiği gibi beklentileri karşılarsa TL varlıklarındaki değerlenme devam edebilir ve OVT yatırımcıları açısından daha sağlıklı bir ortam oluşturmasına neden olur.Ülke içindeki olumlu geliştirmelere ek olarak ABD deki ÜFE ve TÜFE verileri ABD nin beklentileri dışında gerçekleşmesi ülke içindeki doları düşüşe geçirmiştir.

Dolar Kurunun Ani Düşüşü

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizi 625 baz puan arttırınca %17.75 den %24 seviyesine ulaştı.Bir gün öncesine kadar 6,41 TL seviyelerindeki dolar kuru 6,0137 TL ye kadar düştü ve günü 6,08 TL ile kapattı.