Hemen herkesin ortak bir hayali kendi işini yapmaktır. Kendi kafasında tasarladığı ve hayata geçirmek istediği daha önce hiç düşünülmemiş ve hiçbir yerde sizin yapmak istediğiniz iş ile alakalı olarak herhangi benzer işlerin olmayışı kendi projenizi üreterek hayata geçirmek hem kulağa hoş gelmekte hem de farklı olmasından dolayı girişimci ruhunuzu sektörlere yansıtabilmektesiniz. Kendi hayali işinizi yaratmak ve kendi işinizi kurmak için mutlaka bir sermaye gereklidir. Bu nedenle sürekli olarak bir sermaye planı oluşturarak gelir gider hesaplaması ve kuruluş için maliyet hesaplaması yapmanız gerekir. Böylelikle kabataslak bir fiyat skalası ortaya koyabilirsiniz. Hayata geçirmek istediğiniz projelerinizi ülke ekonomisine katkı sağlaması amacıyla devlet tarafından karşılanan destek kredilerini alabilirsiniz. Girişimcilerin yaptığı projelere karşı devletin yaptığı yardımların genel adına hibe denir. Bu noktadan sonrada KOSGEB devreye girerek girişimcilere destek sağlar. Genel isim olarak küçük ve orta ölçekli sanayiyi geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığıdır. Sosyal ihtiyaçların ve ekonominin kalkındırılması amacıyla orta ve küçük işletmelerin gelişmesine destek olunmasıdır.

KOSGEB girişimcilere birçok alan ve noktada destek vermektedir. Girişimcilere özel KOSGEB destekleri şu şekildedir;

  • Madencilik ve taş ocakçılığı desteği KOSGEB tarafından girişimcilere verilir.
  • Elektrik, Gaz, Buhar dağıtım ve üretimi gibi konularda destek verir.
  • Konaklama, yiyecek hizmetleri, ulaştırma ve depolama gibi alanlarda girişimcilere yardımcı olur.
  • İnşaat, kültür sanat gibi birçok faaliyetlerde destek çalışmalarını yürütmektedir. Hangi alan üzerinde faaliyet gösterecekseniz projenizi hazırlayarak KOSGEB desteklerinden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB Desteklerinden Nasıl Başvuru Yapılır? Kimler KOSGEB Desteği Alabilir?

KOSGEB desteklerinden şu kişiler faydalanmaktadır;

KOSGEB tarafından uygulamalı olarak eğitim verilir. Bu uygulamalı eğitimlere katılan ve iş kurma desteğini alan kişiler,

KOSGEB tarafından üniversite alanlarına yakın bölgelerde yapılan genç girişimci programlarına katılmış ve mezun olan kişiler,

İşgem bünyesinde yer alan birçok girişimci mevcuttur. Bu girişimcilerden 1 sene içerisinde işletme açan kişiler direkt olarak faydalanabilmektedir.

KOSGEB’e Şu Şekilde Başvuru Yapılır

  • Kosgeb’in resmi web sitesinden başvuru yaparak kayıt olmak,
  • KOBİ içerisinde yer alan beyannamesinin eksiksiz bir şekilde doldurulması,
  • KOSGEB üzerinde doldurulan alanlar uzman tarafından kontrol edilir ve olumlu ya da olumsuz olarak dönüş yapılır.