İstihdam seferberliği başladı. İşverenler eleman almaya başladıkça, devlette işverenlerin elinden tutmaya başladı. Yeni eleman alımı yapan işletmelere birçok teşvik yapıldı.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliği ardından hem kamu kuruluşları hem de özel kuruluşlar personel alımı yapmak için arka arkaya ilan yayınlamaya başladı. Bu seferberlikte 2 milyon istihdam hedefi belirlenmiş durumda.

  • 31 Aralık 2017’e kadar alınacak elemanlar için işverene 773 TL prim ve vergi desteği
  • Asgari ücrete 2016’da verilen desteğe devam

İşverenler İçin Alınmış Teşvik Kararları Neler?    

  • Prim ödemesinde 5 puan indirim
  • Vergi almama
  • Kadınlar ve Gençlere özel indirim
  • Engelli primi hazır
  • İşsizlik ödeneği alanları işe alanlara özel indirim
  • İşbaşı eğitim

Ödemesini tam ve zamanında yapan SGK işveren prim ödemeni 5 puan indirilir.  Türkiye’den yurtdışına işçi gönderen işverenlerin prime esas kazanç üzerinden ödediği GSS priminin işveren hissesini 5 puan düşürelim. Teşvik bölgesinde yatırım yaparsan toplam indirim puanını 11 puan yapalım. 1 Şubat 2017’den 2018 başına kadar personel alırsan gelir ve damga vergisi almayacağız. Yine 1 Şubat 2017’den 2018 başına kadar alınan eleman için işverenin ödemesi gereken primin 666 TL’sini devletten karşılayacağız. 18 yaş üstü kadın 18-29 yaş arası gençleri alırsan işveren priminin tamamı 48 aya kadar işsizlik sigortası fonundan karşılayacağız. Hele ki İŞKUR’a kayıtlı ise 6 ay daha ekleyeceğiz. Engelli alan işveren primin tamamını hazineden karşılayacağız. Kişi işsizlik ödeneği alıyorsa kalan miktarın yüzde 33,5 TL oranındaki tüm primleri işsizlik sigorta fonundan karşılanacak. İşbaşı Eğitimi tamamlayan kursiyer 3 aya içinde istihdam edilirse sektörüne göre 42 aya kadar asgari ücret üzerinden işveren priminin tamamı devletten karşılanacak. İşbaşı eğitim programındaki kursiyerin ücretini İŞKUR ödeyecek. Asgari ücret desteğinden yararlanan işveren borçlarını 9 aya kadar erteleyebilecek. Doğal olarak bu teşviklerin siz işverenler için geçerli olması için bazı şartlar bulunmakta. Daha detaylı bilgi almak isterseniz size yakın bir İŞKUR Şube’sinden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.