Bu yazımızda Kosgeb nedir? Kobi nedir? Kosgeb’in desteklediği sektörler hangileridir? Kosgebin kobiler için önemi nedir? bunlardan bahsedeceğiz.

Kosgeb, kobilere maddi destek sağlamak amacıyla 1990 yılında 3624 sayılı kanun ile kurulan bir devlet kuruluşudur.

Kobi : Çalışan sayısı 250’yi geçmeyen sene sonundaki bilançosu 125.000.000 TLı geçmeyen küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen addır.

Kosgeb Hangi Sektörleri Destekler?

Kosgeb tarafından destek alacak sektörler faaliyet alanlarına göre nace kodlarına göre alt gruplarına ayrılmıştır. Sayıları çok fazla olmakla birlikte en genel hatlarıyla bu şunlardır:

Madencilik Ve Taş Ocakçılığı

Her türlü gıda, et, süt, margarin, zeytinyağı, tahıl, hububat, sebze, nişasta, fırın ürünleri, mısır, şeker, kakao, inşaat, makine, gemi, büro, mobilya, laboratuar malzemeleri, mücevher, bijuteri, müzik aletleri, spor aletleri, oyuncak imalatı, tıbbi araç gereç, gözlük, sterilizasyon, sigara, temizlik, terzi malzemeleri, tarım, ormancılık, tartı aletleri imalatı bu gruba girer.

Elektrik, Gaz Üretimi Ve Dağıtımı

Elektrik enerjisi üretim ve dağıtımı, sayaç bakımı, gaz imalatı ve dağıtımı, buhar ve iklimlendirme,  buz üretimi.

Su, Kanalizasyon, Atık Ve Her Türlü İyileştirme Faaliyetleri

Hurda, tehlikeli atık ıslahı, kanalizasyon, hurdaların geri kazanımı için yapılan çalışmalar

Kara, demiryolu inşaatları, bina, prefabrik inşaatlar, köprü, tünel, hava alanı pist inşaatları,  telekomünikasyon inşaatı ve her türlü yapı işleri vs.

Toptan Ve Perakende Ticarete Konu Olan Faaliyetler

Her türlü motorlu kara taşıtı,  motosiklet ticareti ve onarımı,  tekstil gibi çok sayıda toptan ve Perakende Ticarete Konu Olan Faaliyetler.

Ulaştırma Ve Depolama

Kara, deniz ve hava ulaşımına konu olan her türlü yük, insan ve hayvan taşımacılığı.

Konaklama, Yiyecek Hizmeti Faaliyeti

Otel, motel, pansiyon gibi konaklama ve lokanta, pastane gibi her türlü yiyecek hizmeti veren işyerlerini kapsar.

Bilgi, İletişim, Yazılım Faaliyetleri

  • Bilgisayar oyun yazılımları, gazete,  dergi,  radyo televizyon programcılığı..
  • Finans, sigorta faaliyetleri
  • Mesleki,  bilimsel ve teknik faaliyetler
  • İdari destek faaliyetleri
  • Kültür,  sanat,  eğlence, spor

Kütüphaneler, müzeler ve diğer kültürel faaliyetler sunan kuruluşları kapsar.

Diğer Hizmet Faaliyetleri

Kuaför,  güzellik, giyim eşyası onarım, kuru temizleme vs. Faaliyet alanları.

Kosgeb,  Kobiler İçin Neden Önemlidir?

Küçük ve orta ölçekli işletme olan kobiler ekonomik dalgalanmalardan en kolay etkilenen ticari kuruluşlardır. Varlıklarını sürdürebilmek için belli zamanlarda maddi desteğe ihtiyaç duyarlar. Kosgeb’in desteklediği sektörler arasında büyük çoğunluğu da kobiler oluşturmaktadır.

  • Açtıkları hibe destek yardımları kobi lere can suyu gibi gelir.
  • Kosgeb sertifikası alan kobi’ler bankaların onlara özel açmış olduğu kampanyalardan, uygun koşullu kredilerden de yararlanabilirler. Kosgeb vasıtasıyla dolaylı yoldan banka avantajı yaşarlar.
  • Kobiler kosgeb belgesini almak için işletmelerinde yenilikçi çözümler,  buluş ve arayış içine girerler. Ülke ekonomisi için artı değer taşıyan yeniliklere imza atarlar.
  • Sağlam duran kobiler,  birçok kişiye istihdam yaratması açısından da önemlidir.
  • Kosgeb, buluş ve fikir üreten kişi ve kobiler için girişimcilik destek programları, ar-ge inovasyon destek, endüstriyel, stratejik ürün yatırım programları adı altında geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere  maddi destek yardımları vermektedir. İş kur’a gidip başvuru yaptıktan sonra girişimcilik kursuna hak kazandığınız takdirde belirtilen kursta 32 saatlik bir eğitim ve  sonrasında  işiniz ile ilgili sunum sonucuna göre kosgeb belgesini almak mümkün olacaktır.