SMS İle Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireyler, planladıkları olayları eyleme geçirmek; uzun zamandır düşündükleri evi satın almak, düğün yapmak, araba satın almak gibi olaylarda, kendi ellerinde bulunan parayı kullanarak ürün ya da hizmetin karşılığını ödeyebilmektedirler. Çoğu zaman, kişilerin biriktirmiş oldukları para ya da aylık olarak kazanmakta oldukları maaşları, planlanan olayların gerçekleştirilmesi için yeterli gelmemektedir. Örneğin günümüz şartları altında bir ev satın almak isteyen kişiler, ellerinde uzun zamandır biriktirdikleri ve maaşları dışında çeşitli kaynaklardan da elde ettikleri paranın olmaması durumunda satın almayı planladıkları evin karşılığı olan parayı kolay kolay bir araya getiremeyeceklerdir. Ekstrem durumlar dışında, günümüzde araba ya da ev gibi satın alımlarda bulunacak olan ve başka harcamaları olan kişiler, bankaların sunmakta olduğu kredilerden faydalanırlar.

Bilindiği üzere bankalar, müşterilerine gerekli olduğu anlarda ekstra finansman sağlayan kuruluşlardır. Sunmakta oldukları hizmetler oldukça geniş olmakla birlikte banka müşterilerinin en sık şekilde faydalandıkları finansman aracının kredi olduğu söylenebilir. Krediler, belirli ihtiyaçlara göre guruplara ayrılarak; tüketici kredisi, konut kredisi, bayram kredisi, araç kredisi gibi; banka müşterilerine sunulmaktadır. Kullanılan kredinin türüne göre faydalanılacak olan vade sayısı ve faiz oranları da değişiklik göstermektedir. Yüksek tutarlı kredilerin kullanımında kişilerin yüksek vadelerden ve daha düşük faiz oranlarından faydalanmalarına izin verilirken diğer taraftan, kısa vadeli kredileri kullanacak olan kişilere de daha yüksek faiz oranları uygulanır.

Kredi kullanacak olan kişiler, bankalara birbirinden farklı kanallarla başvuruda bulunabilmektedirler. Kredi kullanacak oldukları bankanın telefon bankacılığı, internet bankacılığı ve şubeleri aracılığıyla kredi başvurusu gerçekleştirilebildiği gibi bir taraftan da SMS aracılığıyla kredi başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

Bankaların SMS ile kredi başvuru numaraları birbirinden farklı olmakla birlikte genellikle 4 haneli sayılardan meydana gelmektedir. Kredi kullanılacak olan bankanın dört haneli numarasına, yine bankadan bankaya göre değişmekte olan başvuru mesajları iletilir. Bu mesajlar içerisinde genellikle kişilerin T.C. kimlik numaralar, kullanmak istedikleri kredinin türü, aylık olarak kazanılan düzenli gelir gibi bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Yine bu bilgiler, belirli bir düzen içerisinde yazılarak bankaya iletilmelidir.